Facebook
Twitter
Słońce, wiatr, woda
Fotowoltaika: korzyści z nowej ustawy

Fotowoltaika: korzyści z nowej ustawy

W ostatnim czasie zainteresowanie branżą fotowoltaiki na polskim rynku w stosunku do innych odnawialnych źródeł energii kształtowało się na niskim poziomie. Wynika to przede wszystkim z niewielkiej opłacalności oraz z braku regulacji prawnych w polskim ustawodawstwie tego typu inwestycji. Wygląda jednak na to, że sytuacja energetyki słonecznej może w niedalekiej przyszłości znacząco ulec zmianie.

 • Mikroinstalacje otrzymają wsparcie wcześniej

  Mikroinstalacje otrzymają wsparcie wcześniej

  Ważna wiadomość dla osób, które planują budowę mikroinstalacji OZE: ułatwienia w tym zakresie zostaną wprowadzone jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii.

 • Polacy masowo inwestują w kolektory. Dlaczego?

  Polacy masowo inwestują w kolektory. Dlaczego?

  Polacy inwestują w energię termiczną, a popularność kolektorów nie maleje - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

 • Zbigniew Boniek i wiatraki

  Zbigniew Boniek i wiatraki

  Zbigniew Boniek, nowy prezes PZPN, od lat działa na rynku energetyki wiatrowej. Jest Członkiem Zarządu firm inwestujących w wiatraki na terenie Polski.

 • Mała elektrownia wodna - inwestycja krok po kroku

  Mała elektrownia wodna - inwestycja krok po kroku

  Budowa małej elektrowni wodnej (MEW) to dla wielu osób dobra lokata na przyszłość. Wkład finansowy może się zwrócić, a inwestycja może stać się bardzo opłacalna, pod warunkiem, projekt będzie dobrze przygotowany.

 • Energetyka wiatrowa w kryzysie?

  Energetyka wiatrowa w kryzysie?

  Przedsiębiorcy z branży wiatrakowej przygotowują znacznie więcej projektów inwestycyjnych niż są w stanie zrealizować. Tylko jedna trzecia rozpoczynanych inwestycji jest finalizowana.

 • Energetyka wiatrowa ma problemy. Nie chodzi o protesty

  Energetyka wiatrowa ma problemy. Nie chodzi o protesty

  – Nie mamy już mocy przyłączeniowych dla nowych źródeł generacji odnawialnej – mówi Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator. Wyjaśnia, że do krajowego systemu energetycznego doprowadzano do tej pory prąd z farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW, a w kolejce czeka kolejne 6000 MW. To znacznie więcej niż wynika z zapotrzebowania na terenie działania dostawcy.

 • Reportaż o energii wiatrowej nagrodzony w Cannes

  Reportaż o energii wiatrowej nagrodzony w Cannes

  Reportaż szczecińskiego oddziału TVP „Podmuch energii” otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina w kategorii TV Documentaries and Reports - Environmental & Ecology na trzecim festiwalu Cannes Corporate Media &TV Awards.

 • Morski wiatr szansą dla wszystkich

  Morski wiatr szansą dla wszystkich

  W dniach 10 – 11 września w Sopocie odbyły się I Konferencja i Targi Offshore, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przy współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Udział w wydarzeniu wzięło ok. 250 osób. Na równolegle trwających targach zaprezentowało się 9 firm, m.in. stocznia Crist z Gdańska, Energomontaż Północ Gdynia i Siemens.

 • Dopłaty do kolektorów solarnych coraz popularniejsze

  Dopłaty do kolektorów solarnych coraz popularniejsze

  Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z dopłat do kredytów na montaż kolektorów słonecznych. Obecnie można otrzymać 45-procentowe dofinansowanie.

 • Transport publiczny zasilany OZE? W Europie to standard

  Transport publiczny zasilany OZE? W Europie to standard

  W Niemczech, Szwajcarii czy Belgii od lat wykorzystuje się bezemisyjne źródła energii do zasilania pociągów czy tramwajów. U nas transport publiczny napędzany OZE to wciąż temat nowy i nie do końca doceniany.

 • Ruda Śląska: nowa elektrownia słoneczna

  Ruda Śląska: nowa elektrownia słoneczna

  16 października w Rudzie Śląskiej zostanie uruchomiona jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

 • Niekończące się protesty przeciwko wiatrakom

  Niekończące się protesty przeciwko wiatrakom

  Tym razem stawianiu wiatraków sprzeciwiają się mieszkańcy wsi Żarnowo (Podlasie). Zebrali już 200 podpisów pod protestem.

 • Sąsiadom farm nie przeszkadzają wiatraki

  Sąsiadom farm nie przeszkadzają wiatraki

  Mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których zlokalizowane są farmy wiatrowe, deklarują wysokie poparcie dla rozwoju tej technologii pozyskiwania energii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Stowarszyszenie Energetyki Wiatrowej.

 • Gdynia planuje redukcję emisji CO2

  Gdynia planuje redukcję emisji CO2

  Gdynia planuje zredukować emisję dwutlenku węgla o 20 proc. w stosunku do roku 1999. W tym celu radni zamierzają unowocześnić komunikację miejską i przeprowadzić termodynamizację szkół.

 • Pierwszy polski samolot na baterie słoneczne

  Pierwszy polski samolot na baterie słoneczne

  Uczeni z warszawskiego Instytutu Lotnictwa pracują na modelem samolotu zasilanym bateriami słonecznymi. Pierwszy egzemplarz trafi do sprzedaży już w 2013 roku.

 • Energa skłania się ku OZE

  Energa skłania się ku OZE

  Gdańska Energa chce zostać liderem rynku OZE w Polsce. W tym celu czasowo wstrzymała budowę bloku węglowego w Ostrołęce.

 • Każdy będzie mógł sprzedawać energię

  Każdy będzie mógł sprzedawać energię

  Projekt ustawy o OZE zakłada, że właściciele małych, domowych instalacji staną się także producentami energii elektrycznej.

 • Polski film o energetyce wiatrowej doceniony w Cannes

  Polski film o energetyce wiatrowej doceniony w Cannes

  Film "Podmuch energii" został doceniony przez jury Cannes Corporate Media and TV Awards. Nagroda zostanie wręczona w październiku.

 • Czy energetyka wodna ma przyszłość?

  Czy energetyka wodna ma przyszłość?

  Już w październiku odbędzie się druga konferencja Energii Wodnej w Polsce „Dziś i jutro energii wodnej w Polsce i w Uni Europejskiej“ .

 • W Niemczech powstaje największa farma fotowoltaiczna

  W Niemczech powstaje największa farma fotowoltaiczna

  W miejscowości Bautzen w Niemczech powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Europie. Inwestycja będzie miała moc 38 MW, ma składać się z 158 352 modułów Trina Solar.

 • Energia wiatrowa porwała Europę

  Energia wiatrowa porwała Europę

  Druga połowa 2012 przyniosła optymistyczne statystki: liczba zainstalowanych morskich turbin wiatrowych wzrosła o połowę w stosunku do I połowy roku ubiegłego.

 • Suwalszczyzna: mieszkańcy nie chcą farm wiatrowych

  Suwalszczyzna: mieszkańcy nie chcą farm wiatrowych

  Puńsk, Krasnopol, Sejny, Bakałarzewo i Suwałki: tu w tych gminach jest najwięcej przeciwników budowy farm wiatrowych. Dlaczego protestują?

 • USA: Republikanie nie dbają o OZE?

  USA: Republikanie nie dbają o OZE?

  Republikanin Mitt Romney, kandydat na prezydenta USA, zapomina w swoim programie o odnawialnych źródłach energii, skupiając się całkowicie na paliwach kopalnych.

 • Podlaskie: do 85 % dotacji na kolektory solarne

  Podlaskie: do 85 % dotacji na kolektory solarne

  Mieszkacie w województwie podlaskim? Świetnie się składa. Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na dotację do zakupu kolektorów słonecznych.

 • Warmińsko-mazurskie: radni postawili na słońce

  Warmińsko-mazurskie: radni postawili na słońce

  W przyszłym roku na działce lądowiska w Gryźlinach niedaleko Olsztyna ma zostać uruchomiona elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW.

 • Czy fotowoltaika ma potencjał?

  Czy fotowoltaika ma potencjał?

  W porównaniu do innych krajów Uni Europejskiej Polska z opóźnieniem odkryła potencjał fotowoltaiki, ale teraz, gdy hamujące jej rozwój czynniki zostały zidentyfikowane a metody walki z nimi poznane z tym większym impetem może ruszyć postęp tej słonecznej technologii w naszym kraju.

 • Szczecin będzie miał Laboratorium Zielonej Energetyki

  Szczecin będzie miał Laboratorium Zielonej Energetyki

  Obok Akademii Morskiej w Szczecinie ma powstać Laboratorium Zielonej Energetyki. To pierwsza taka inwestycja w Polsce.

 • Farmy wiatrowe: zagraniczne firmy czują się dyskryminowane

  Farmy wiatrowe: zagraniczne firmy czują się dyskryminowane

  8 lokalizacji, 60 wniosków: zainteresowanie budową farm wiatrowych na Bałtyku jest ogromne. Zagraniczni inwestorzy czują się jednak dyskryminowani.

 • Widoczne ożywienie na polskim rynku fotowoltaiki

  Widoczne ożywienie na polskim rynku fotowoltaiki

  Zapraszamy do udziału w II Konferencji na temat fotowoltaiki, która odbędzie się w ramach Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2012 w dniach 17-18 października w Centrum EXPO XXI Warszawa.

 • Ważne zabezpieczenie w energetyce wiatrowej

  Ważne zabezpieczenie w energetyce wiatrowej

  Zapraszamy na praktyczny warsztat pn. „Umowy służące zabezpieczeniu tytułu prawnego do nieruchomości na potrzeby realizacji inwestycji w energetyce wiatrowej”, który odbędzie się 17 września 2012 w warszawskim hotelu Golden Floor Plaza.

 • Kto szuka oszczędności w energii słonecznej?

  Kto szuka oszczędności w energii słonecznej?

  Firma ConQuest Consulting przeprowadziła badanie rynku energii słonecznej w Polsce, na podstawie którego przygotowany został Raport. Zawiera on informacje na temat trendów, tendencji i finansowania kolektorów słonecznych w Polsce.

 • Uzbekistan centralą technologii solarnych

  Uzbekistan centralą technologii solarnych

  Uzbekistan stanie się międzynarodowym centrum wiedzy na temat energii solarnej. Jest decyzja, by w tym kraju powstał Międzynarodowy Instytut Energii Słonecznej.

 • Większa moc hydroelektrowni na Dolnym Śląsku

  Większa moc hydroelektrowni na Dolnym Śląsku

  MEW S.A. - spółka działająca w obszarze energetyki wodnej - podpisała właśnie porozumienie z lokalnym partnerem w sprawie wspólnej inwestycji zakupu i rozbudowy elektrowni wodnej o mocy 120 kW do 280 kW. Łączny koszt przedsięwzięcia to 8 mln zł.

 • Już 100 tysięcy domów grzeje wodę słońcem

  Już 100 tysięcy domów grzeje wodę słońcem

  W Polsce mamy już blisko 100 tysięcy „słonecznych dachów”. Tyle gospodarstw domowych płaci dużo niższe rachunki, gdyż korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody.

 • Na Pomorzu Zachodnim powstaje farma wiatrowa

  Na Pomorzu Zachodnim powstaje farma wiatrowa

  Dokładnie za 20 miesięcy Marszewo (Zachodniopomorskie) zacznie liczyć zyski z energii wiatru. Farmę o mocy 82 megawatów wybuduje tu spółka Tauron Ekoenergia. Koszt netto inwestycji to 632 mln zł.

 • Na Podlasiu powstanie całkiem spory park wiatrowy

  Na Podlasiu powstanie całkiem spory park wiatrowy

  Gmina Suraż na Podlasiu przymierza się do ambitnej inwestycji – budowy elektrowni wiatrowej o mocy 90 MW. W tym celu we wsi Lesznia ustawiono prawie 100-metrowy maszt, który zmierzy siłę i natężenie wiatru.

 • Amerykanie mają latające elektrownie wiatrowe

  Amerykanie mają latające elektrownie wiatrowe

  Amerykańscy naukowcy i inżynierowie firmy Makani Power skonstruowali latającą elektrownię wiatrową. Airborne Wind Turbine (AWT) – bo tak nazywa się projekt - składa się z samodzielnie latających samolotów bezpilotowych, w trakcie lotu pozyskujących energię. Ten oryginalny sposób pozyskiwania energii ma zmniejszyć jej cenę.

 • Portugalia chłodzi się.. słońcem

  Portugalia chłodzi się.. słońcem

  Portugalscy naukowcy opracowali system klimatyzacji bazujący na panelach słonecznych. AdvanClim – bo tak się nazywa ten innowacyjny projekt – zmniejsza rachunki za ogrzewanie o 75%!

 • Nowa technologia: kolektory słoneczne spawane laserem

  Nowa technologia: kolektory słoneczne spawane laserem

  Branża kolektorów słonecznych cały czas się rozwija. Powstają nie tylko nowe produkty, ale też technologie.

 • Energia z dachu dzięki modułom fotowoltaicznym

  Energia z dachu dzięki modułom fotowoltaicznym

  Wartość rynkowa obiektów powoli staje się uzależniona od ich jakości energetycznej, wyrażanej wskaźnikiem EP. Idealnym sposobem na jej poprawienie jest zastosowanie wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, pozyskujących darmową energię elektryczną ze słońca.

 • Pod Kołobrzegiem powstaje farma wiatrowa za 219 mln

  Pod Kołobrzegiem powstaje farma wiatrowa za 219 mln

  W Kukini (powiat kołobrzeski) powstaje farma wiatrowa za 218,7 mln zł! Projekt wspomogła Unia w kwocie 22,5 mln.

 • Panele solarne jak liście bluszczu

  Panele solarne jak liście bluszczu

  Po wiatrakach przypominających kwiaty przyszedł czas na panele solarne jak liście bluszczu.

 • Drukarka na energię słoneczną

  Drukarka na energię słoneczną

  Do sporej już grupy urządzeń na Słońce, w tym ładowarek, laptopów czy telefonów, dołączyła drukarka.

 • Słońce grzeje, pieniądze płyną

  Słońce grzeje, pieniądze płyną

  Gmina Wierzchosławice może zarobić nawet 800 tys. zł rocznie na sprzedaży energii. Kurą znoszącą złote jajka jest powstała właśnie elektrownia słoneczna.

 • Podwyżka cen energii to wyższy dochód MEW

  Podwyżka cen energii to wyższy dochód MEW

  W związku z zapowiedzianym przez Ministerstwo Gospodarki wzrostem cen prądu do roku 2030., ze 195 zł/MWh w 2009 r. do poziomu 380 zł/MWh, przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną z OZE będą generowały wyższe dochody – uważa Zarząd MEW S.A. – notowanej na NewConnect spółki z branży energetyki wodnej.

 • Elektrownia w Cieszynie jako przykład nowych rozwiązań dla MEW

  Elektrownia w Cieszynie jako przykład nowych rozwiązań dla MEW

  Budowa MEW, jak każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Wybór technologii podyktowany jest m.in. warunkami hydrologicznymi danej rzeki, funkcjami istniejących budowli hydrotechnicznych.

 • Będzie przełom w konstrukcji paneli?

  Będzie przełom w konstrukcji paneli?

  Za sprawą genialnego pomysłu nastolatka z USA może nastąpić prawdziwy przełom w konstrukcji paneli słonecznych!

 • Solarna ładowarka do laptopa i komórki

  Solarna ładowarka do laptopa i komórki

  Na polskim rynku pojawiła się solarna ładowarka do laptopów, iPadów i telefonów komórkowych. Ładuje dwa urządzenia na raz i jest kompatybilna z produktami różnych firm.

 • Europa wiatrakami stoi

  Europa wiatrakami stoi

  Do 2020 roku moc zainstalowana w wiatrakach wzrośnie trzykrotnie, a wartość inwestycji osiągnie 194 miliardy euro – wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA).

 • 5 tysięcy paneli słonecznych pod Tarnowem

  5 tysięcy paneli słonecznych pod Tarnowem

  Dokładnie 4445 paneli słonecznych o łącznej mocy 1 MW stanie w podtarnowskiej gminie Wierzchosławice. Energia produkowana w elektrowni słonecznej będzie odsprzedawana do sieci elektroenergetycznej.

 • Jak zarabiać na Małych Elektrowniach Wodnych

  Jak zarabiać na Małych Elektrowniach Wodnych

  Budując małą elektrownię wodną możemy liczyć nie tylko na przychody ze sprzedaży energii i dodatkowe bonusy w postaci zielonych certyfikatów. Już na etapie projektu otrzymamy na naszą inwestycję dotację.

 • Elektrownia inna niż wszystkie

  Elektrownia inna niż wszystkie

  Panele słoneczne, które nie wymagają słońca już znamy. A cała elektrownia słoneczna, która nie potrzebuje ogniw fotowoltaicznych? Taka konstrukcja powstaje w Australii.

 • Panele fotowoltaiczne, które nie potrzebują słońca

  Panele fotowoltaiczne, które nie potrzebują słońca

  Naukowcy udoskonalają opracowany właśnie materiał fotowoltaiczny, który nie potrzebuje słońca, by zasilać sprzęt nawet tydzień.

 • Kolektory, które ogrzewają i osuszają budynki

  Kolektory, które ogrzewają i osuszają budynki

  Problem zalewania lub powracającego zawilgocenia pomieszczeń, zarówno mieszkalnych jak i użytkowych, najczęściej rozwiązuje się tradycyjnymi metodami, opartymi o kosztowne źródła energii jak prąd czy paliwa płynne. Nowatorskie rozwiązanie jednej z firm pozwala osuszyć budynek w oparciu o energię słoneczną.

 • Elbląg montuje 300 kolektorów

  Elbląg montuje 300 kolektorów

  Sześć obiektów publicznych w powiecie elbląskim będzie dogrzewanych energią słoneczną. Przedsięwzięcie warte 1,3 mln zł. dotuje Unia.

 • Solarna ładowarka do samochodów elektrycznych

  Solarna ładowarka do samochodów elektrycznych

  Samochodów elektrycznych przybywa, a stacji ładowania niekoniecznie. SolarCity ma na to radę – ładowarkę na energię słoneczną, kompatybilną ze wszystkimi elektrycznymi pojazdami. Co ciekawe, ładowarka nie pobiera prądu, a więc jest całkowicie ekologiczna.

 • Zarobią miliardy na energii ze Słońca

  Zarobią miliardy na energii ze Słońca

  Jak informuje „Puls Biznesu”, do 2020 roku branża energii solarnej zarobi 30 mld zł. Firmy już zbroją się przed wejściem na giełdę i rynki zagraniczne.

 • Stan i pespektywy energii odnawialnej w Polsce

  Stan i pespektywy energii odnawialnej w Polsce

  W ubiegłym roku wszystkie źródła OZE wygenerowały ok. 9,3 TWh energii elektrycznej, co przy zużyciu energii elektrycznej brutto na poziomie 155 TWh daje 6% udziału OZE. Największy udział w produkcji energii odnawialnej miały elektrownie kogeneracyjne. Przy wykorzystaniu technologii współspalania w ubiegłym roku powstało w naszym kraju 4,081 TWh energii.

 • Biodegradowalne panele słoneczne z tytoniu

  Biodegradowalne panele słoneczne z tytoniu

  Panele słoneczne z tytoniu? To nie żart. Naukowcy stworzyli specjalny wirus, który po wniknięciu w tytoń stymuluje produkcję chromosomów, zdolnych przekształcać światło w energię słoneczną.

 • Solarna łódka teraz turystyczna

  Solarna łódka teraz turystyczna

  Inżynierowie z zespołu Fiten Solar Team z Gdyni, o których solarne łódce regatowej niedawno pisaliśmy, teraz - we współpracy z Cree Yacht i Squall - zaprojektowali pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie turystyczną łódkę zasilaną wyłącznie energią słoneczną.

 • To będzie największa solarna fabryka energii!

  To będzie największa solarna fabryka energii!

  W Arizonie powstanie gigantyczna fabryka solarna, która będzie zaopatrywać w energię 150 tysięcy gospodarstw. Inwestycja pochłonie 750 milionów, a koszt ten ma się zwrócić w ciągu 11 lat.

 • Na górze kolektory, na dole turbiny

  Na górze kolektory, na dole turbiny

  Nietypowy most, będący połączeniem elektrowni wiatrowej ze słoneczną zaprojektowali włoscy architekci.

 • Nowe ogniwo fotowoltaiczne Vitovolt 200

  Nowe ogniwo fotowoltaiczne Vitovolt 200

  Stworzony przez firmę Viessmann Vitovolt 200 jest modułem o wysokiej mocy, dostępnym z mono- i polikrystalicznymi ogniwami krzemowymi. Wykonany z materiałów doskonałej jakości, spełnia najwyższe standardy w zakresie ogniw krzemowych.

 • Wydajność wiatraków x 10!

  Wydajność wiatraków x 10!

  Naukowcy z Kalifornia Institute of Technology opracowali sposób na zwiększenie mocy elektrowni wiatrowych.

 • Ta klawiatura czerpie energię ze światła

  Ta klawiatura czerpie energię ze światła

  Firma Logitech wprowadziła na rynek prawdziwie energooszczędną klawiaturę. W modelu Wireless Solar Keyboard umieszczono panel światłoczułych ogniw przetwarzających światło w energię elektryczną, mających za zadanie zasilić bezprzewodowy nadajnik.

 • MEW S.A. kupiła elektrownie wodną

  MEW S.A. kupiła elektrownie wodną

  Działająca w obszarze energetyki wodnej spółka MEW S.A. sfinalizowała transakcję zakupu hydroelektrowni o mocy 200 kW, zlokalizowanej w województwie lubelskim. Koszt inwestycji wyniósł 1,55 mln zł.

 • Ta elektrownia pracuje dzień i noc

  Ta elektrownia pracuje dzień i noc

  W Hiszpanii powstała elektrownia słoneczna dostarczająca prąd zarówno w dzień, jak i w nocy. Jak to możliwe? Powierzchnia 185 ha pokryta została lustrami, które odbijają promienie słoneczne w kierunku 140 m wieży ustawionej w centrum konstrukcji.

 • Wiatr rośnie w siłę

  Wiatr rośnie w siłę

  Kryzys w branży energetyki konwencjonalnej i katastrofa atomowa w Japonii wzmacniają pozycję odnawialnych źródeł energii, głównie energetyki wiatrowej. Roczny poziom inwestycji w energetykę wiatrową w UE będzie rósł z 13 mld euro w roku 2010 do 27 mld euro w roku 2020.

 • Te kolektory wybieramy najczęściej

  Te kolektory wybieramy najczęściej

  Według najnowszego rankingu magazynu „Systemy Instalacyjne”, firma Hewalex odnotowała największą sprzedaż płaskich kolektorów słonecznych w 2010 r., tym samym utrzymała pozycję lidera z roku 2009.

 • Już 3 gigawaty mocy z OZE

  Już 3 gigawaty mocy z OZE

  Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, prawie 3 gigawaty zainstalowanej mocy mają istniejące w Polsce odnawialne źródła energii elektrycznej.

 • Pierwsza taka elektrownia na świecie!

  Pierwsza taka elektrownia na świecie!

  W Turcji powstaje pierwsza na świecie elektrownia wykorzystująca jednocześnie wiatr, słońce i gaz ziemny w procesie generowania energii.

 • Ruszył solarny pociąg

  Ruszył solarny pociąg

  Kolej kojarzy się z opóźnieniami, zaniedbaniem i marnotrawstwem energii. Ale nie w Belgii, gdzie ruszył pierwszy szybki pociąg na energię słoneczną! Napędza go energia uzyskana z 16 tys. paneli słonecznych położonych na dachu tunelu kolejowego.

 • Ruszył solarny pociąg

  Ruszył solarny pociąg

  Kolej kojarzy się z opóźnieniami, zaniedbaniem i marnotrawstwem energii. Ale nie w Belgii, gdzie ruszył pierwszy szybki pociąg na energię słoneczną! Napędza go energia uzyskana z 16 tys. paneli słonecznych położonych na dachu tunelu kolejowego.

 • Pływające kolektory

  Pływające kolektory

  Warto zainwestować w kolektory słoneczne. Im więcej, tym lepiej. A jak zabraknie nam miejsca na dachu? Żaden problem. Dzięki nowej technologii, solary położymy na wodzie!

 • Dobór kolektorów słonecznych do małych instalacji ciepłej wody użytkowej

  Dobór kolektorów słonecznych do małych instalacji ciepłej wody użytkowej

  Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u) jest najkorzystniejszym zastosowaniem instalacji kolektorów słonecznych (rys.1). Występujące przez cały rok stałe zapotrzebowanie na nią pozwala najłatwiej wykorzystać energię słoneczną. W okresie letnim zapotrzebowanie energetyczne procesu podgrzewania c.w.u w pełni pokrywane jest przez instalację słoneczną (rys.2). Pomimo tego konwencjonalne źródło ciepła powinno być przygotowane do zabezpieczenia potrzeb energetycznych, związanych z przygotowaniem c.w.u, niezależnie od instalacji słonecznej. Mogą zdarzyć się bowiem dłuższe okresy złej pogody, w czasie których zapewniony musi zostać również komfort c.w.u.

 • Sharp Solar już w Polsce

  Sharp Solar już w Polsce

  FreeLight będzie oferował rozwiązania fotowoltaiczne Sharp: mono i polikrystaliczne, oraz w technologii CIS.

 • Gdzie w Polsce najwięcej kolektorów?

  Gdzie w Polsce najwięcej kolektorów?

  Południe Polski najchętniej montuje kolektory słoneczne – tak wynika z badań Instytutu Energetyki odnawialnej.

 • Elektrownia wiatrowa sposobem na zysk

  Elektrownia wiatrowa sposobem na zysk

  Elektrownie wiatrowe to ekologia i ekonomia. Zasoby wiatru są niewyczerpane, a wiatr nigdy nie przestanie wiać. Możemy bez obaw czerpać z jego mocy, instalując nowe urządzenia.Warto jednak wiedzieć kiedy jaką turbinę wybrać.

 • Park Wiatrowy

  Park Wiatrowy "Tychowo" otwarty!

  Dobiegła końca kolejna inwestycja koncernu RWE. W Tychowie rozpoczęło pracę 15 turbin wiatrowych.

 • Wielkie łapanie wiatru w Japonii

  Wielkie łapanie wiatru w Japonii

  Wyjątkowo duża i wydajna, a przy tym bezpieczna wieża elektrowni wiatrowej stanie w Fukuoka, w Japonii.

 • Dookoła świata samolotem na Słońce

  Dookoła świata samolotem na Słońce

  Niedawno pisaliśmy o samolocie zasilanym energią słoneczną, który odbył pierwszy międzynarodowy lot. Teraz Solar Impulse obleci cały świat!

 • Jest praca w energetyce wiatrowej

  Jest praca w energetyce wiatrowej

  Rynek pracy otwiera się na specjalistów z branży energetyki wiatrowej. Poszukiwani są specjaliści w dziedzinie konstrukcji oraz budowy farm wiatrowych, projektanci, monterzy oraz sprzedawcy turbin, operatorzy elektrowni wiatrowych, technicy serwisu i utrzymania, managerowie ds. ochrony środowiska a także eksperci ds. rozwoju biznesu związanego z energetyką wiatrową i doradcy inwestycyjni.

 • Do Brukseli samolotem na energię słoneczną

  Do Brukseli samolotem na energię słoneczną

  Samolot Solar Impulse ma na swoim koncie już dwa rekordy: na najwyższy oraz najdłuższy lot. Teraz konstruktorzy mają ambicję zadebiutować nim w kategorii lotów międzynarodowych.

 • Energia ze słońca także nocą

  Energia ze słońca także nocą

  Elektrownia słoneczna, jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje słońca, by produkować prąd. Nie pracuje więc nocą. Niemieccy naukowcy chcą to zmienić.

 • Przełom w produkcji paneli słonecznych

  Przełom w produkcji paneli słonecznych

  Badacze z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie opracowali nowatorską metodę wytwarzania wykorzystywanego m.in. przy produkcji paneli baterii słonecznych grafenu.

 • Hale magazynowe mogą zarabiać na Twoją firmę

  Hale magazynowe mogą zarabiać na Twoją firmę

  Jednym z najważniejszych źródeł kosztów eksploatacji obiektów magazynowych jest energia elektryczna zasilająca systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i urządzeń magazynowych. W celu podniesienia efektywności energetycznej budynku, część zapotrzebowania można pokryć całkowicie darmową energią solarną.

 • Powstaje farma wiatrowa w Żeńsku

  Powstaje farma wiatrowa w Żeńsku

  GE Energy dostarczy trzy turbiny wiatrowe o mocy 2,5 MW każda dla farmy wiatrowej powstającej w Żeńsku (gmina Krzęcin, województwo zachodniopomorskie).

 • Dobra wiadomość dla MEW

  Dobra wiadomość dla MEW

  Zdaniem zarządu MEW S.A. cele sformułowane w raporcie Rady Ministrów dotyczące udziału energii elektrycznej wytwarzanej z jej odnawialnych źródeł (OZE) stanowią stabilny system wsparcia dla producentów czystej energii, gwarantując tym samym bezpieczeństwo inwestycyjne.

 • Telewizor na energię słoneczną!

  Telewizor na energię słoneczną!

  Na targach informatycznych CeBIT Samsung zaskoczył telewizorem, którego ekran LCD zasilany jest światłem słonecznym i sztucznym.

 • Absorber w całości z aluminium

  Absorber w całości z aluminium

  Zaprezentowany po raz pierwszy na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie kolektor płaski HEWALEX o oznaczeniach KS2000 TP Am wyznacza nowy kierunek rozwoju technologii kolektorów słonecznych.

 • Systemowe rozwiązania do pozyskiwania energii ze słońca

  Systemowe rozwiązania do pozyskiwania energii ze słońca

  Podnoszenie efektywności energetycznej budynków wymaga wydajnych i bezawaryjnych technologii, które przyniosą zwrot kosztów poniesionych na inwestycję w jak najkrótszym czasie. Gwarancją osiągnięcia maksymalnych oszczędności, a co za tym idzie zysków ekonomicznych, jest kompleksowa oferta od jednego producenta. Kompletne rozwiązania do pozyskiwania energii w postaci ciepła lub prądu. Oferuje Schüco.

 • Wiatraki jak kwiaty

  Wiatraki jak kwiaty

  Holenderscy projektanci z NL Architects postanowili zamienić turbiny wiatrowe z niechcianych sąsiadów w obiekty pożądania. Dzięki temu wiatraki mogłyby znaleźć się bliżej miejsc, w których naprawdę wykorzystuje się wytwarzaną przez nie energię.

 • Żaluzje magazynujące Słońce!

  Żaluzje magazynujące Słońce!

  Zaprojektowano żaluzje, które za dnia magazynują energię słoneczną, a wieczorem oświetlają wnętrza!

 • MEW S.A. otwiera własne biuro projektowe

  MEW S.A. otwiera własne biuro projektowe

  W ramach grupy kapitałowej MEW S.A. została powołana spółka MEW Projekt S.A., która zajmie się dostarczaniem kompleksowych usług związanych z projektowaniem, konstruowaniem oraz budową obiektów małych elektrowni wodnych (MEW). Jednym z obszarów działania firmy będą również usługi doradcze w zakresie wytwarzania energii z wykorzystaniem potencjału wody.

 • Zmiany w dopłatach do kolektorów słonecznych

  Zmiany w dopłatach do kolektorów słonecznych

  NFOŚiGW ogłosił nowe zasady w programie dopłat do kredytów na zakup kolektorów słonecznych, które uwzględniają postulaty Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Niektóre z nich to szersze dopuszczenie do programu nowobudowanych obiektów, czy obiektów podłączonych do miejskiej sieci c.o.

 • Pomyślny rok dla MEW

  Pomyślny rok dla MEW

  Notowana na NewConnect spółka z branży energii odnawialnej wypracowała w 2010 r. zysk netto na poziomie 4,8 mln zł, zaś wolumen inwestycji spółki znacznie przewyższył prognozy zawarte w Dokumencie Informacyjnym opublikowanym w lutym 2010 r.

 • Energia z szyb i elewacji

  Energia z szyb i elewacji

  Naukowcy stworzyli film złożony z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika, którym można pokrywać szyby okienne i szklane elewacje budynków, tworząc wydajne ogniwa słoneczne.

 • Studenci eksperymentują z solarami

  Studenci eksperymentują z solarami

  W laboratorium Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej została wykonana eksperymentalna instalacja solarna przygotowania ciepłej wody. Służy do badania sprawności akumulacji ciepła i efektywności kolektorów słonecznych.

 • Małe Elektrownie Wodne - co powinien wiedzieć inwestor

  Małe Elektrownie Wodne - co powinien wiedzieć inwestor

  Energetyka wodna jest istotnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju, generującym wymierne korzyści energetyczno-ekologiczne.

 • Zasady działania Małych Elektrowni Wodnych

  Zasady działania Małych Elektrowni Wodnych

  Charakteryzując elektrownie wodną musimy mieć na myśli cztery podstawowe parametry: spad, przepływ, moc i sprawność.

 • Inwestycja w MEW krok po kroku

  Inwestycja w MEW krok po kroku

  Małe elektrownie wodne, pomimo oficjalnego wsparcia ze strony rządu, nie są na tyle powszechnym elementem polskiego krajobrazu, jak można by przypuszczać. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukać się w wysokich kosztach inwestycyjnych rzędu 7-8 mln zł za elektrownię wodną o mocy 600 kW oraz w skomplikowanych i czasochłonnych procedurach administracyjno-prawnych, na które trzeba przeznaczyć nawet kilka lat.

 • Wpływ MEW na środowisko i gospodarkę

  Wpływ MEW na środowisko i gospodarkę

  Małe elektrownie wodne, przeżywają obecnie swój renesans. Jest on następstwem coraz większego zaangażowania krajów członkowskich Unii Europejskiej w ochronę klimatu oraz środowiska przyrodniczego. Oprócz produkcji energii elektrycznej, przy wykorzystaniu odnawialnego źródła jakim niewątpliwie jest woda płynąca, elektrownie wodne generują zdecydowanie więcej pozytywnych zjawisk, niż mogłoby się z początku wydawać.

 • Turbina Archimedesa nowym rozwiązaniem dla MEW

  Turbina Archimedesa nowym rozwiązaniem dla MEW

  Do najczęstszych przeszkód stojących na drodze rozwoju małej energetyki wodnej zalicza się niewystarczające spady i przepływy na najmniejszych rzekach oraz kwestie środowiskowe związane z utrudnieniem migracji ryb. Sposobem na rozwiązanie tych problemów, a także wielu innych jest wykorzystanie w małej elektrowni wodnej turbiny ślimakowej, zwaną także turbiną Archimedesa.

 • Turbiny do różnych obiektów

  Turbiny do różnych obiektów

  Producent turbin oraz wyposażenia mechanicznego i elektrycznego dla Małych Elektrowni Wodnych (MEW) pomaga dokonać właściwego wyboru.

 • Nowy Vitosol 300-F

  Nowy Vitosol 300-F

  Na polskim rynku pojawił się nowy płaski kolektor słoneczny firmy Viessmann. Vitosol 300-F o powierzchni 2,3 m 2 charakteryzuje się selektywnym pokryciem absorbera Sol-Titan.

 • Aquapark ogrzewany Słońcem

  Aquapark ogrzewany Słońcem

  Kolektory słoneczne oraz pompy ciepła ogrzewają nowoczesny aquapark zbudowany w Wągrowcu.

 • Ogniwa słoneczne naprawią się same

  Ogniwa słoneczne naprawią się same

  Amerykańscy naukowcy opracowali samonaprawialne ogniwa słoneczne. Opierali się przy tym na systemie regeneracji komórek światłoczułych, obecnym u bakterii i roślin.

 • Nowa elektrownia wodna na Odrze

  Nowa elektrownia wodna na Odrze

  Elektrownia wodna o mocy 2 MW powstanie na Odrze w województwie dolnośląskim. Wartość inwestycji szacowana jest na 23 mln zł. Elektrownia zostanie uruchomiona w pierwszym półroczu 2012 r.

 • Zestawy słoneczne dobiera się indywidualnie

  Zestawy słoneczne dobiera się indywidualnie

  Rozmawiamy z mgr inż. ADAMEM KONISZEWSKIM, projektantem i szkoleniowcem, a także głównym specjalistą ds. instalacji słonecznych firmy Buderus.

 • Kolektory słoneczne: płaskie czy próżniowe?

  Kolektory słoneczne: płaskie czy próżniowe?

  Wybierając system grzewczy oparty na bezpośrednim wykorzystaniu energii słonecznej, w skład którego wchodzą kolektory słoneczne, często zastanawiamy się, jaki rodzaj kolektorów w nim zastosować: kolektory próżniowe rurowe, czy może kolektory płaskie?

 • Kiedy dotacja na kolektory słoneczne jest opłacalna?

  Kiedy dotacja na kolektory słoneczne jest opłacalna?

  W czerwcu ruszył program, który umożliwia pokrycie 45% kosztów zaciągniętego kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Kwota planowanych dotacji w latach 2010-2014 wynosi 300 mln zł.

 • Płaskie kolektory do małego i dużego domu

  Płaskie kolektory do małego i dużego domu

  Płaskie kolektory słoneczne Logasol CKN1.0-s charakteryzują się atrakcyjnym stosunkiem ceny do wydajności i nowoczesną technologią.

 • To, co najlepszego z próżniowego i z płaskiego

  To, co najlepszego z próżniowego i z płaskiego

  Kolektor próżniowy płaski TS 400 od firmy SOLAR-PRO łączy w sobie sprawność i wydajność kolektora próżniowego oraz wytrzymałość kolektora płaskiego.

 • Minimalizuje straty zimą

  Minimalizuje straty zimą

  Bardzo skuteczna izolacja cieplna w korpusie kolektora Vitosol 200-T od Viessmanna minimalizuje straty ciepła, zwłaszcza jesienią i zimą.

 • Technologia heat pipe gwarantuje niezawodność

  Technologia heat pipe gwarantuje niezawodność

  Firma Sun Energy produkuje kolektory w technologii heat pipe, dzięki której są one niezawodne i gwarantują stabilną pracę przez cały czas eksploatacji, co w warunkach polskich gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na ciepła wodę lub centralne ogrzewanie w ok.75% zapotrzebowania rocznego.

 • Kompaktowy system solarny

  Kompaktowy system solarny

  Kompaktowy system solarny auroSTEP plus 2.250P HT z oferty Vaillant składa się z zaledwie trzech elementów i jest bardzo łatwy w montażu.

 • Słońce to czysta energia

  Słońce to czysta energia

  Wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, rozwija się bardzo dynamicznie i zapewne już w niedalekiej przyszłości stanie się powszechnie stosowaną metodą wytwarzania energii. Swój potencjał energia słoneczna zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest bezpłatna.

 • Duża kasa na małe elektrownie wodne

  Duża kasa na małe elektrownie wodne

  Budując małą elektrownię wodną możemy liczyć nie tylko na przychody ze sprzedaży energii i dodatkowe bonusy w postaci zielonych certyfikatów. Już na etapie projektu możemy otrzymać na naszą inwestycję dotację.

 • Warto powalczyć z wiatrakami

  Warto powalczyć z wiatrakami

  Energetyka wiatrowa niezaprzeczalnie przoduje wśród odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak podał Urząd Regulacji Energetyki ilość mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w Polsce na koniec pierwszego półrocza 2010 przekroczyła pułap 1 Gigawata. Moc zainstalowana farm wiatrowych w ilości 1058 MW stanowi ponad 45% całkowitej mocy polskich instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii wynoszącej 2335 MW, bez uwzględniania instalacji współspalania.

 • Sprawdź, czy powinieneś zainwestować w mikroturbiny

  Sprawdź, czy powinieneś zainwestować w mikroturbiny

  Turbiny wiatrowe mogą sięgać 200 m, a pojedyncza łopatka śmigła ma nawet 70 m. Tak skonstruowany gigant, choć daje nawet 5 MW energii, nie zawsze wtapia się w krajobraz. Bardziej akceptowalnym dodatkiem do pięknego widoku są niewielkie turbiny wiatrowe, które w odpowiednich warunkach przynoszą wiele korzyści.