Facebook
Twitter
Artykuł

Opłacalność pompy ciepła Panasonic - analiza przypadku

Pompa ciepła Panasonic charakteryzuje się największym COP na rynku równym 4,66. Fot. MAG INSTAL Pompa ciepła Panasonic charakteryzuje się największym COP na rynku równym 4,66. Fot. MAG INSTAL
W MAG INSTAL pompa ciepła ma oddzielny licznik energii elektrycznej i swój ciepłomierz. Fot. MAG INSTAL W MAG INSTAL pompa ciepła ma oddzielny licznik energii elektrycznej i swój ciepłomierz. Fot. MAG INSTAL
Pompa ciepła zainstalowana w firmie MAG INSTAL ma moc 16 kW i ogrzewa powierzchnię biurową wynoszącą 220 m2. Fot. MAG INSTAL Pompa ciepła zainstalowana w firmie MAG INSTAL ma moc 16 kW i ogrzewa powierzchnię biurową wynoszącą 220 m2. Fot. MAG INSTAL

25-07-2011

MAG INSTAL – hurtownia branży sanitarnej i biuro doradczo-projektowe – zainstalowała w swojej siedzibie pierwszą w Polsce pompę typu powietrze-woda firmy Panasonic. Eksperci MAG INSTAL chcieli sprawdzić czy uda im się zredukować koszty ogrzewania stosując urządzenie przez cały okres grzewczy.

 

Pompa ciepła Panasonic charakteryzuje się największym COP na rynku równym 4,66 (przy temperaturze zewnętrznej +7oC). Sprawność pompy powietrze - woda zmienia się wraz z temperaturą zewnętrzną. Średnie COP obliczone przez MAG INSTAL wynosi 3,4 - to i tak dużo więcej niż potrzeba aby pompa była opłacalna. Należy pamiętać, że średnioroczna sprawność kotłów na gaz, czy olej też nie jest równa 100%. 

 

Rzeczywista a „katalogowa” sprawność urządzeń
Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne - czyli takie jakie urządzenie pracujące cały sezon grzewczy potrafi osiągnąć - a te podawane przez producentów różnią się od siebie. Wpływ na to mają: temperatury zewnętrzne, temperatury na jakich pracuje instalacja, dopasowanie instalacji do urządzenia grzewczego, ilość włączeń i wyłączeń, czyli straty postojowe i kominowe, jakość paliwa i wiele innych. Dlatego urządzenia zamontowane w firmie MAG INSTAL są opomiarowane – np. pompa ciepła ma oddzielny licznik energii elektrycznej i swój ciepłomierz - licznik energii cieplnej. Dzięki temu można bardziej urealnić porównania.

 

Analiza wyników
Pompa ciepła zainstalowana w firmie MAG INSTAL ma moc 16 kW i ogrzewa powierzchnię biurową wynoszącą 220 m2. Ciepło rozprowadzane jest za pomocą tradycyjnych grzejników płytowych. Wymusza to stosowanie najwyższej temperatury zasilania jaką może dać pompa – 55oC. Pompy ciepła najlepsze wyniki COP osiągają przy temperaturze zasilania instalacji 35-40oC. Dlatego też ogrzewanie podłogowe lub grzejniki o zwiększonej powierzchni są dla niej najlepsze. Mimo to, otrzymane wyniki są pozytywne. Średnie COP ze stycznia i lutego wynosi 2,4. Pompa ciepła zużyła 4811 kWh energii elektrycznej za sumę 2 260 zł. W tym czasie wyprodukowała 11577 kWh energii cieplnej. Przy największych mrozach pomieszczenia dogrzewane były kondensacyjnym kotłem olejowym który wyprodukował 1620 kWh energii cieplnej - szacunkowy koszt oleju to 632 zł.

 

Wyniki były zapisywane w dni robocze rano o godzinie 7.00. Notowano datę, temperaturę zewnętrzną odczytaną z pompy, energie elektryczną odczytaną z licznika, energię cieplną odczytaną z ciepłomierza, obliczone COP za ostatnią dobę, średnie COP od początku prowadzenia pomiarów.

 

Koszty ogrzewania pokrywają się z instalacją opartą na kotle kondensacyjnym zasilanym gazem ziemnym. Nie wymagała ona jednak montowania kosztownych przyłączy i instalacji kominowej oraz ponoszenia dodatkowych kosztów. W stosunku do kotła na olej opałowy koszt jest niemal dwukrotnie niższy.

 

Biorąc pod uwagę fakt, iż pompa pracowała na parametrach 50-55 stopni (temp. zasilania c.o.) okazuje się, że jej parametry nie odbiegały od danych katalogowych, a nawet je nieznacznie przewyższały.

 

Wnioski
Pompa ciepła powietrze - woda firmy Panasonic spełnia oczekiwania firmy MAG INSTAL ponad 2-krotnie redukując koszty ogrzewania w stosunku do oleju opałowego. Osiągnięte średnie COP na poziomie 2,4 jest zgodne z danymi producenta. Po obniżeniu temperatury zasilania instalacji do 35OC powinniśmy otrzymać COP=3,4, a koszt ogrzewania powinien być 3-krotnie mniejszy niż ogrzewanie kotłem olejowym i o 20-30% tańsze od ogrzewania kotłem gazowym kondensacyjnym. Należy też pamiętać o tym, że ogrzewanie pompą ciepła jest praktycznie bezobsługowe.

 

               

Dariusz Komisarczyk
MAG INSTAL

 

*Dane z pomiarów są dostępne w siedzibie firmy MAG INSTAL. Zainteresowani mogą także kontaktować się z redakcją Energiaidom.pl.

Ostatnie artykuły