Facebook
Twitter
Artykuł

Hybryda wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naprzemiennie siły natury i mechanikę wirnika wentylatora. Fot. www.zefir.info.pl Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naprzemiennie siły natury i mechanikę wirnika wentylatora. Fot. www.zefir.info.pl

28-04-2011

Mechaniczna czy grawitacyjna? Obie maja swoje zalety i wady. W związku z tym racjonalnym rozwiązaniem wydaje się system mieszany, czyli hybryda obu wentylacji. 

 

Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie, wykorzystując siły natury, gdy potrafią być na tyle wydolne by zapewnić poprawną jakość powietrza w budynku lub mechanikę pracy wirnika wentylatora, stwarzającego w tym przypadku warunki podobne jak siły natury. Wentylacja hybrydowa, działa więc naprzemiennie w sposób mechaniczny lub naturalny. Pozwala to użytkownikowi czerpać z zalet tych dwóch systemów w sposób jednoczesny zarazem minimalizując koszty wynikające z uciążliwości pracy mechanicznej wentylatora. 

 

Wentylacja hybrydowa jest ekologiczna i tania w eksploatacji. W wentylację hybrydową mogą zostać wyposażone zarówno nowe, jak i stare budynki.

 

W systemie wentylacji hybrydowej na kominie założona jest specjalna nasada, która połączona jest z układem sterującym sygnalizującym zmiany ciśnienia w jej pobliżu. Nasada jest uruchamiana kiedy powstaje nadciśnienie, a dzięki jej pracy wytwarza się podciśnienie, co odzwierciedla się w odpowiednim kierunku przepływu powietrza. Nasada ma charakter niskociśnieniowy. Wytwarzające się podciśnienie jest na tyle małe by nastąpił niewielki pobór prądu a przy tym nastąpił proces przepływu powietrza. Zasada działania tej wentylacji przypomina wentylator. Sercem jest silnik o mocy  5 – 10 W, który zasilany jest napięciem stałym bądź zmiennym. Jego praca wprawia w ruch łopatki, dzięki czemu powietrze może być zasysane z kanału wentylacyjnego. Łopatki zapewniają przepływ powietrza podobnie jak w wentylacji naturalnej a zarazem odpowiednia konstrukcja urządzenia nie ogranicza naturalnego przepływu w czasie, kiedy nie pracuje.

 

Instalując wentylację hybrydową stosuje się następujące rozwiązania:

1)    połączenie wentylacji naturalnej z mechaniczną , do określonych zadań wykorzystuje się bądź oba systemy na raz bądź każdego oddzielnie,

2)    wentylacja naturalna wspomagana mechaniczną , instalacja wspomagana jest wentylatorem nawiewnym bądź wywiewnym pracującym kiedy różnica wewnątrz i na zewnątrz budynku nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza

3)    wentylacja mechaniczna, która dodatkowo wspomagana jest działaniem wiatru i wyporu cieplnego .

 

Najczęściej stosowane rozwiązania wentylacji w systemie hybrydowym to : możliwość otwierania okien, współgranie otworów w budynku, system podwójnego przeszklenia. Co raz częściej w budynkach wentylowanych zakłada się specjalne czujniki, które sprawiają że na czas otwarcia okien wentylacja zostaje wyłączona automatycznie.

System podwójnego przeszklenia powoduje pokrycie zewnętrznej warstwy budynku dodatkową warstwą szklaną. Dzięki temu pomiędzy tą warstwą a ścianą powstaje przestrzeń redukującą niechcianą infiltrację powietrza. Jednocześnie w przestrzeni tej powietrze się ogrzewa poprzez odpowiednie nasłonecznienie a następnie unosi się ku górze. W takim przypadku okna wbudowane są w ściany budynku , dzięki czemu można je swobodnie otwierać wpuszczając do wnętrza już ogrzane powietrze.

Dodatkowo wentylacja hybrydowa wspomaga jest poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, kontrolowanie naturalnego oświetlenia czy poziomu zanieczyszczeń powietrza zewnętrznego.

 

Oprac. MB

 

Źródła:
www.dobrawentylacja.pl
www.klimatyzacja.pl

Ostatnie artykuły