Facebook
Twitter
Artykuł

Ekoturbina: wynalazek przyszłości?

Ekoturbina Ekoturbina

04-10-2012

Pozwala ogrzewać nie tylko małe, ale też duże budynki, pan Adrian marzy, żeby była zasilana odnawialnymi źródłami energii. Ekoturbina – bohaterka tej rozmowy – na razie zainteresowała Irlandczyków i Norwegów. Czy ma szansę przyjąć się w Polsce?


 
Co to jest Ekotubina?

To urządzenie, które pozwala oszczędzać energię.  Ekoturbiną potrafi  ogrzewać nie tylko mieszkania, ale też całe budynki , szkoły, sale gimnastyczne, przedszkola, baseny, restauracje. Oprócz zakupu urządzenia i jego konserwacji, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów. 

 

Proszę zdradzić, jak działa takie urządzenie?

Wytworzony w Ekoturbinie grzewczej strumień magnetyczny jest wykorzystywany do indukcyjnego ogrzewania cieczy. Ruch wirowy wałka magnetycznego w otulinie miedzianej powoduje z kolei powstanie bardzo wysokiej temperatury dochodzącej do 650 stopni Celsjusza oraz wysokich prądów wirowych. Przepływająca woda odbiera ciepło ze zbiornika i jest kierowana do układu centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, albo może produkować parę wodną, mokrą lub suchą, którą można użyć do dowolnych celów.

 

Jak wygląda jej montaż w praktyce? Jest wymagane specjalne pozwolenie?
Nie, dlatego że montaż Ekoturbiny niczym się nie różni od pozostałych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Ze względu na całkowitą bezemisyjność jakichkolwiek produktów ubocznych, nie są wymagane jakiekolwiek zezwolenia, oraz konieczności budowy komina.

 

Na czym polega jej ekologiczność? Czy można zasilać ją czystą energią?
Ideą całego  wynalazku jest właśnie ekologiczność. Ekoturbina nie tylko może, ale wręcz powinna być  zasilana tylko czystą energią ekologiczną, taką jak wiatr, woda, fotowoltaika.  Dzięki temu urządzeniu możliwe jest ogrzewanie wszystkich budynków prywatnych i użyteczności publicznej, stojących w pobliżu cieków wodnych. Kinetyczna siła płynącej wody powoduje, że produkcja energii elektrycznej nie jest konieczna, ponieważ wprowadzony w ruch wałek magnetyczny produkuje automatycznie ciepło.

 

Odbyły się już pierwsze testy?

Tak, powiem więcej: ekoturbina jest urządzeniem, które posiada wszystkie atesty oraz dopuszczenia. Opisano ją nawet w książce przeznaczonej do Kształcenia Specjalistów Budowy Maszyn i Urządzeń Energetycznych pod redakcją Jana Talera wydaną przez Politechnikę Krakowską.
Ekoturbiny montuje się z powodzeniem w mieszkaniach oraz domkach jednorodzinnych, niestety są one napędzane silnikiem elektrycznym z sieci,  co nie jest istotą mojej koncepcji. Mam nadzieję, że w niedługim czasie znajdą się klienci oraz inwestorzy, którzy docenią możliwość ogrzewania c.o. i c.w.u., dzięki ekologicznym źródłom napędu, umożliwiającym bezkosztowe ogrzewanie.

 

Panie Adrianie, skąd pomysł na ekoturbinę? Wiem, że jest pan programistą maszyn cyfrowych.

Wierzę, że wykorzystując ekologię, można coś zrobić dla potomnych. Ekologia jest moim konikiem, oprócz Ekoturbiny posiadam jeszcze dwa ekologiczne patenty, a obecnie przygowtowuje kolejne ekologiczne zgłoszenie.


Rozumiem, że Ekoturbina ma patent?
Tak, zgłosiliśmy ją do Urzędu Patentowego.

Czy jest możliwość, że ekoturbinę napędzaną OZE będzie można kiedyś kupić?
Niestety, dopiero przełamanie barier mentalnych umożliwi produkcję urządzeń napędzanych czystą energią ekologiczną, a powstanie pierwszego takiego urządzenia na świecie ruszy lawinę, ponieważ klienci będą się mogli fizycznie przekonać co do możliwości produkcji pary, ogrzewania  pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej wykorzystując do tego siłę natury, a nie materiały kopalne. Mam szczerą nadzieję, że pierwsza ekoturbina napędzana czystą energią powstanie w Polsce.                                    

Rozmawiała:
Justyna Potorska
EnergiaiDom.pl

Ostatnie artykuły