Facebook
Twitter
Artykuł

Ekonomiczne wiosenne porządki w ogrodzie

Rączka natryskowa niezwykle ułatwia codzienne prace przy sprzątaniu (oras.com) Rączka natryskowa niezwykle ułatwia codzienne prace przy sprzątaniu (oras.com)

23-05-2013

 

Maj to czas intensywnych prac w ogrodzie, na tarasie czy wokół domu. Z zapałem bierzemy się za kopanie, sadzenie, i inne prace związane z zielenią. Wiosenną odmianę przechodzą też nasze domy i mieszkania. Pierwsze promienie słońca zachęcają do ruchu i odświeżenia przestrzeni wokół nas. Do wielu zadań używamy wody. Podpowiadamy, jak korzystać z niej oszczędnie, a jednocześnie ułatwić sobie wykonywanie wiosennych obowiązków.

 

Wiosenne porządki i sadzenie porywają nie tylko zapalonych ogrodników, ale także te osoby, które swoje ogrodowe pasje realizują pielęgnując rośliny na tarasie. I choć noce bywają jeszcze zimne, już teraz można rozpocząć aranżację ogrodów i przestrzeni wokół domu. W doniczkach możemy umieścić kwiaty cebulowe, które kupimy nieco podrośnięte w sklepach czy marketach ogrodniczych. Odporne na chłody są bratki, hiacynty, narcyzy, stokrotki. By zapewnić im jak najwięcej ciepła, warto donice z kwiatami ustawić blisko ściany domu, która osłania przed wiatrem i oddaje ciepło.

 

Nieodzowna w czasie wiosennych prac jest woda. Płuczemy i szorujemy donice, podlewamy świeżo zasadzone rośliny, myjemy ubrudzone ziemią dłonie. Bliskość natury, z którą tak chętnie obcujemy po zimie jest dla nas szczególnie cenna. Nie zapominajmy więc także o ekologicznym zużyciu wody. Nie musi nam to jednak popsuć wiosennej radości z prac w ogrodzie. Nowoczesna armatura do łazienek i pomieszczeń gospodarczych pozwala w sposób łatwy ograniczyć ilość zużywanej wody, bez zbytniego wysiłku.

 

W domach, na najniższej kondygnacji zazwyczaj jedno z pomieszczeń aranżowane jest jako wnętrze gospodarcze, pralnia, czy składzik ogrodowy. Wraz z wiosennymi zmianami można pomyśleć o lepszej jego organizacji. Jeśli znajduje się tam zlewozmywak jego uzupełnieniem powinien być kran o wysoko umieszczonej wylewce. Dlaczego? Taki kształt baterii powoduje, że łatwo można wypłukać pod nią duże donice, umyć narzędzia ogrodnicze, czy napełnić wodą wysokie naczynia i butelki. Można tu zamontować, mniej już dziś popularne krany mocowane do ściany. Ich długa wylewka również zapewni łatwe użytkowanie podczas prac porządkowych.

 

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest wyciągana wylewka, która daje jeszcze większą swobodę w czasie użytkowania. Niektóre modele kranu posiadają specjalnie zaprojektowaną końcówkę ze szczotką zasilaną wodą. Łatwo można sobie wyobrazić jak taki gadżet pomaga w szorowaniu i czyszczeniu doniczek, skrzyń, czy narzędzi. Praca przebiega sprawnie, w efekcie zużywamy więc mniej wody.

 


Prace w ziemi to prawdziwe wyzwanie przy sprzątaniu. Wilgotny grunt powoduje, że narzędzia oraz buty dosłownie oblepione są błotem. Można je jednak dość łatwo usunąć, nie brudząc przy tym wszystkiego wokół. Do takich czynności zaprojektowane zostały specjalne rączki, które są uzupełnieniem kranu, by zwiększyć zasięg baterii umywalkowej. Mała rączka, zakończona prysznicem sprawia, że brudne kalosze opłukać możemy nad toaletą lub kratką ściekową w pomieszczeniu gospodarczym.

 

W czasie ogrodowych prac zabrudzenie narzędzi i ubrania ziemią jest nieuniknione, warto jednak pamiętać o tym, że wiosną nie trzeba jej zbyt często nawadniać. Niskie temperatury sprawiają, że jest dość wilgotna, i podlewać powinniśmy rośliny jedynie w czasie słonecznych dni.

 

Maj to także dobry moment na prawdziwe domowe porządki. W pralkach lądują koce, kapy, firany i zasłony, które można teraz szybko wysuszyć w wiosennym słońcu. Domowe pralnie zaczynają tętnić życiem. Większość z nas kupując wyposażenie tych pomieszczeń wybiera sprzęt energooszczędny klasy A. Jeśli chcemy ograniczyć koszty energii i wody warto pomyśleć także o wymianie armatury na taką, która oszczędza za nas. 

 

Dostępne na rynku krany z eko-blokadami, czy inteligentne, bezdotykowe baterie zużywają co najmniej o połowę mniej wody, niż klasyczne. Najbardziej ekologiczna armatura oznaczona jest klasą Z lub A.

 

Miłym zakończeniem wiosennych prac w ogrodzie i porządków w domu będzie prysznic. I jak przystało na miłośników natury musi to być eko prysznic. Najnowszy model natrysku z linii Oras Apollo zapewnia pełną radość z odprężającej kąpieli, a jednocześnie oszczędza wodę za użytkownika. Korzystając z tego rozwiązania podczas 5 minutowego prysznica zużyjemy nie 100 litrów wody, a jedynie 35 litrów.

Ostatnie artykuły