Facebook
Twitter
Artykuł

Sprawdź, czy powinieneś zainwestować w mikroturbiny

Mikroturbinę najlepiej montować na wysokości powyżej 8 metrów, by hałas jej pracy nie był dokuczliwy. Fot.  thebigwind.com Mikroturbinę najlepiej montować na wysokości powyżej 8 metrów, by hałas jej pracy nie był dokuczliwy. Fot. thebigwind.com
Najmniejsze domowe turbiny wiatrowe są dość lekkie, a wykonuje się je z włókien szklanych, by jak najlepiej zoptymalizować ich aerodynamiczny kształt.  Fot. www.flickr.com Najmniejsze domowe turbiny wiatrowe są dość lekkie, a wykonuje się je z włókien szklanych, by jak najlepiej zoptymalizować ich aerodynamiczny kształt. Fot. www.flickr.com
Koszt przydomowego wiatraka wynosi średnio 25 tys. zł, ale można go częściowo zredukować poprzez zakupienie używanej mikroturbiny.  Fot. www.flickr.com Koszt przydomowego wiatraka wynosi średnio 25 tys. zł, ale można go częściowo zredukować poprzez zakupienie używanej mikroturbiny. Fot. www.flickr.com

05-10-2010

Turbiny wiatrowe mogą sięgać 200 m, a pojedyncza łopatka śmigła ma nawet 70 m. Tak skonstruowany gigant, choć daje nawet 5 MW energii, nie zawsze wtapia się w krajobraz.  Bardziej akceptowalnym dodatkiem do pięknego widoku są niewielkie turbiny wiatrowe, które w odpowiednich warunkach przynoszą wiele korzyści.

 

Czy mikroturbiny wiatrowe do użytku domowego są dobrym rozwiązaniem? Dla jednych tak, dla innych nie.

Dla wydajności turbin najważniejsza jest ekspozycja i kierunek. Jeśli więc mieszkamy na terenie zabudowanym, możemy mieć z wydajnością problemy, gdyż wiatr skręca i traci siłę, pokonując różne przeszkody. Podobne problemy mogą nas spotkać w przypadku naturalnych przeszkód – drzew, klifów i wysokich skał. Oznacza to, że najkorzystniejsze będzie usytuowanie turbin na otwartej przestrzeni.

 

Jaka moc
W świecie turbin wiatrowych wydajność determinują trzy następujące elementy: wielkość, waga i dźwięk. Wszystkie trzy wzrastają wraz z mocą turbiny i wszystkie trzy są brane pod uwagę przy wyborze turbiny do domu.

Średnica śmigła jest najważniejszym elementem ograniczającym parametry turbiny – im większa, tym większa moc.

Wiatraki ustawiane na farmach wiatrowych są ogromne i sprawiają wrażenie, jakby poruszały się zbyt wolno, żeby produkować prąd. Jednak przy 70-metrowych łopatach prędkość mierzona na samych ich końcach oscyluje wokół 160 km/.h. W przypadku zastosowań domowych długość łopaty śmigła musi być oczywiście mniejsza – np. średnica całego śmigła wynosząca 2 m. Turbina tej wielkości może generować ok. 500 kWh rocznie, czyli ok. 10% rocznego zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego.

 

Pojedyncza turbina może generować jedynie 1 kW energii. Dwie razem będą produkować tyle prądu, co 30 paneli słonecznych.
Możemy zdecydować się na całkowitą niezależność od sieci lub wykorzystywać sieć jedynie wtedy, kiedy nie wieje wiatr. Nadwyżki prądu można sprzedawać do sieci energetycznej, jednak tylko pod warunkiem, że instalacja została skontrolowana przez zakład, który zresztą będzie nam za ten prąd płacił.

 

Jakie parametry
Najmniejsze domowe turbiny wiatrowe są dość lekkie, a wykonuje się je z włókien szklanych, by jak najlepiej zoptymalizować ich aerodynamiczny kształt. Przy wadze 30 kg są lżejsze niż 1 m kw. dachówek, co oznacza, że nie ma problemu z ich instalacją na ścianach szczytowych budynku. Maszt montuje się za pomocą kilku kołków rozporowych lub specjalnych kotwi żywicznych. Maszt z turbiną można zamontować również na kominie, jeśli ten jest w dobrej kondycji. Mikroturbiny mogą być również poziome. Wyglądają wtedy jak śmigiełka, których używa się w wiatromierzach.

 

Jaki hałas
Hałas jest jednym z najcięższych zarzutów wysyłanych pod adresem elektrowni wiatrowych. Niektóre modele małych domowych turbin, pracując, generują niemal 80 decybeli. To hałas o takim natężeniu, jak ruch uliczny. Jednak w związki z tym, że większość domowych turbin montowana jest na wysokości powyżej 8 m, ich głośna praca może nie być aż takim problemem.

 

Jakie koszty, jakie zyski
Koszt przydomowego wiatraka wynosi średnio 25 tys. zł, ale można go częściowo zredukować poprzez zakupienie używanej mikroturbiny. Jednak należy pamiętać, że jest to sam wiatrak bez dodatkowych urządzeń, czyli nie ma możliwości gromadzenia energii. Natomiast koszt akumulatorów, które gromadziłyby nadwyżkę energii, zależy od ich pojemności. Ich ceny to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Osoby, które zamierzają postawić przydomową elektrownię wiatrową mogą skorzystać z pomocy i niskooprocentowanych kredytów instytucji finansowych, na przykład Banku Ochrony Środowiska. Kredyty te mogą być przeznaczone na zakup lub montaż urządzeń i wyrobów służących ochronie środowiska.

 

W Polsce, w wyniku przesyłu energii - od elektrowni do odbiorcy, „znika” około 10% wyprodukowanej energii. Produkowanie własnej energii umożliwiłoby uniknięcia jej strat. Szacunki pokazują, że w dłuższym okresie czasu instalacja mikroturbin wraz z akumulatorem pozwoliłoby zaoszczędzić około 50 - 90 % wydatków na elektryczność. Poza tym, możemy podłączyć nasz wiatrak do inteligentnej sieci energetycznej tzw. smart grid i sprzedawać nadwyżkę wyprodukowanej przez nas energii. Jednak w obecnych warunkach Polski, przydomowe elektrownie wiatrowe służą przede wszystkim, jako dodatkowe źródło energii.

 

Oprac. KiS

Źródło:
P. Hymers, „Ekologiczny dom”, Wydawnictwo Publicat 2006

 

 

Ostatnie artykuły