Odżywki węglowodanowe

Brak energii to jeden z najczęstszych problemów, pojawiających się w trakcie treningów. Na nadmierne przemęczenie często narzekają także osoby nieuprawiające sportu. Warto mieć świadomość tego, że bardzo często przyczyną tego problemu jest niedobór węglowodanów w organizmie. W celu zwiększenia energii można zatem sięgnąć po odżywki węglowodanowe.

Węglowodany to główne źródło energii dla ludzkiego organizmu. Ich niedobór sprawia, że organizm rozpoczyna trawienie własnych tkanek, w celu pozyskania aminokwasów glukogennych. Jest to proces niepożądany, szczególnie w przypadku sportowców. Odżywki węglowodanowe zapobiegają niechcianym zmianom, poprzez dostarczenie organizmowi łatwo przyswajalnych węglowodanów. Istnieje kilka rodzajów odżywek węglowodanowych, jednak najczęściej stosowane są odżywki typu carbo. Są to preparaty, które zawierają węglowodany o różnym tempie wchłaniania. Szybko uzupełniają straty energetyczne, a jednocześnie charakteryzują się długim czasem działania. Powinni stanowić podstawową odżywkę dla wszystkich sportowców. Oczywiście, warto zwrócić również na inne rodzaje odżywek węglowodanowych, na przykład na dekstrozę oraz izotoniki. Należy też pamiętać o tym, że każda odżywka powinna być stosowana zgodne ze wskazówkami producenta. Dotyczy to przede wszystkim dawkowania preparatu.

sport-830429_1280

Odżywki węglowodanowe są bardzo pomocne, jednak nie można zapominać o tym, że najważniejszą rolę odgrywa właściwa dieta, która powinna być bogata w dostarczające węglowodanów produkty zbożowe oraz owoce.